Aktualności

DOTACJE – Pożyczki dla lubelskich przedsiębiorców już od 1,07%

Pożyczki dla lubelskich przedsiębiorców już od 1,07%!

Takiej oferty dla przedsiębiorców nie było jeszcze w województwie lubelskim. Po dużym zainteresowaniu w ub. roku niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Fundusz wprowadza ją na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. LRFR planuje przeznaczyć na ten cel przeszło 140 mln złotych i już czeka na wnioski od przedsiębiorców.

Pomoc de minimis to rodzaj wsparcia publicznego, czyli pomoc udzielana przedsiębiorstwom przez państwo na podstawie przepisów zawartych w rozporządzeniu Komisji Europejskiej. Maksymalna kwota pomocy, jaką można udzielić jednemu podmiotowi gospodarczemu na przestrzeni 3 lat, to równowartość 200 tys. euro. Oferta Lubelskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju kierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oczywiście wliczając w to jednoosobowe działalności gospodarcze, posiadających: siedzibę, oddział, filię lub zakład produkcyjny na obszarze województwa lubelskiego.

Działania te są efektem współpracy pomiędzy Zarządem Województwa Lubelskiego, którego pracami kieruje marszałek Jarosław Stawiarski, a prezesem Lubelskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju Rafałem Langiewiczem.

– Kiedy w 2021 roku powołaliśmy, jako samorząd wojewódzki, fundusz rozwoju byłem przekonany, że jest to dobra decyzja, która pomoże w rozwoju przedsiębiorcom z naszego regionu. W mojej ocenie działalność funduszu miała być wartością dodaną dla przedsiębiorców, jak i całego ekosystemu gospodarczego województwa lubelskiego. Dzisiaj, jestem pewny, że tak się dzieje o czym świadczy powodzenie akcji pożyczkowych prowadzonych przez spółkę,  coraz większa skala środków finansowych oraz poziom ich angażowania – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Łącznie w 2024 roku Fundusz będzie miał na wsparcie właścicieli mikro, małych i średnich firm niebagatelną sumę przekraczającą 200 mln zł. Dodatkowo, ofertę produktową LRFR uzupełnia pożyczka obrotowa na dowolny cel oraz pożyczka hipoteczna przeznaczona na zakup nieruchomości przeznaczonej na cele komercyjne.

– Od początku tego roku wprowadziliśmy ofertę pożyczki inwestycyjnej z pomocą de minimis na stałe, na ten cel wstępnie chcemy przeznaczyć równowartość puli środków finansowych przekazanych przez Województwo Lubelskie w bieżącym roku tj. 140 mln zł. To nie wszystkie dobre rozwiązania które przygotowaliśmy dla przedsiębiorców. Zgodnie z założeniami realizowanej Strategii Inwestycyjnej planujemy wprowadzić nowe rozwiązania finansowe – mówi Rafał Langiewicz, prezes zarządu LRFR Sp. z o.o.

Ocena pożyczkowa będzie opierała się o dwa kryteria wskazane przez Komisję Europejską w komunikacie  (C 14/6 z 19.01.2008r.), a więc analizę kondycji finansowej przedsiębiorstwa odzwierciedlającej jego rating oraz jakość prawnego zabezpieczenia. Istotnym etapem oceny jest innowacyjność i konkurencyjność realizowanych celów pożyczki.

Gdzie można złożyć wniosek o preferencyjne pożyczki w ramach pomocy de minimis? Możliwości jest kilka:

  • W nowym punkcie obsługi w Lublinie przy ul. Wojciechowskiej 9a (niski parter budynku)
  • Fundusz posiada również stacjonarne oddziały na terenie woj. lubelskiego w:
  • Białej Podlaskiej (ul. Warszawska 14, parter, p. 26 i 27),
  • Chełmie (ul. Mickiewicza 37, piętro III, p. 312 i 314)
  • Zamościu (ul. Partyzantów 94, piętro II, p. 212 i 213)

Źródło: https://www.lrfr-lubelskie.pl/pozyczka107/