Aktualności

Dofinansowanie na domy pasywne i energooszczędne

Koszty użytkowania domu energooszczędnego są zdecydowanie mniejsze aniżeli standardowego domu. Większy koszt budowy uwzględniający energooszczędne rozwiązania jest w stanie szybko się zwrócić. Dodatkowo można starać się o dofinansowanie ze strony państwa.

Formą zachęty do inwestycji w budownictwo energooszczędne ma stać teraz program dopłat do kredytów hipotecznych. Jego adresatami są osoby budujące lub kupujące energooszczędne domy bądź lokale mieszkaniowe. Start programu zaplanowany jest na pierwszy kwartał 2013 roku, a realizowany będzie ze środków udostępnianych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Dofinansowanie będzie można uzyskać dla obiektów mieszkaniowych, które będą powstawały zgodnie z jedną z kategorii energetycznych – pasywną lub energooszczędną.
NFOŚiGW przewiduje różne poziomy dopłat, które będą zależeć od standardu powstającego domu. Najwięcej pieniędzy otrzymają osoby decydujące się na budowę domu pasywnego do 50 tys. zł brutto. Na budowę domów energooszczędny przewidywana jest dotacja w wysokości do 30 tys. zł. O podobną dopłatę będą mogły także się ubiegać osoby nabywające mieszkanie w budynku pasywnym lub energooszczędnym. Dopłaty te będą niższe a ich kwoty będą wynosić odpowiednio 11 i 16 tys. zł brutto. Istotnym faktem jest to, że dotacja od państwa jest jednorazowa i bezzwrotna.